КНП "Бершадська окружна лікарня інтенсивного лікування"
Міністерство охорони
здоров'я України
 

Рак молочної залози – стадії розвитку, симптоми, лікування, прогнози

Дата: 16.10.2019 13:49
Кількість переглядів: 35311

Рак молочної залози – симптоми, лікування

Лікарі наполягають на тому, щоб симптоми раку молочної залози знала кожна жінка, бо це захворювання є лідером у рейтингу онкології. Проблема полягає в тому, що на ранній стадії захворювання симптоматика мало виражена і тому жінки занадто пізно звертаються зі скаргами до лікарів. Зазвичай тоді, коли доцільним буде кардинальне лікування.

Перші ознаки раку молочної залози

Випадково жінка може виявити у себе ущільнення у вигляді вузликів і «кульок», локалізованих у грудях. Але це не завжди ознака раку! Подібні ущільнення можуть свідчити про розвиток мастопатії або маститу, тому точну діагностику в будь-якому разі потрібно провести в спеціалізованій клініці. Однак ущільнення – це перші ознаки раку молочної залози, які можна виявити, провівши обстеження грудей самостійно:

 • перед дзеркалом потрібно візуально обстежити груди – можна виявити втягнення сосків і деформацію молочної залози;
 • провести пальпацію (прощупування) грудей – виявляються ущільнення, горбки, нерівність структури;
 • при підйомі рук спостерігаються больові відчуття в області пахвових западин;
 • при натисканні на соски можуть з'явитися виділення рожевого/білого кольору;
 • осередкове почервоніння молочних залоз, яке візуалізується перед дзеркалом.

Ранню стадію раку молочної залози можуть супроводжувати й інші ознаки:

 • зміна шкіри грудей – плями, схожі на псоріаз, гіперемовані вогнища, дрібні висипання;
 • періодичне підвищення температури тіла;
 • больовий синдром у грудях, який виникає безпосередньо перед менструацією.

Стадії раку молочної залози

В онкології прийнято розрізняти такі стадії раку грудей:

 • 1 стадія – збільшення молочних залоз, ущільнення в них мають невеликі розміри, метастази відсутні, лімфатичні вузли періодично збільшуються, але залишаються безболісними;
 • 2 стадія – розмір ущільнення збільшується і може досягати 5 см в діаметрі, виявляються метастази в близько розташованих лімфатичних вузлах, при обстеженні можуть бути виявлені віддалені метастази;
 • 3 стадія – розмір новоутворення перевищує 5 см в діаметрі, метастази при раку грудей на цій стадії перебувають у великій кількості не тільки в лімфатичних вузлах, але і у віддалених органах і системах.

Четверта стадія захворювання характеризується «виходом» новоутворення за межі молочної залози, множинними метастазами в організмі. У цьому випадку лікарі ставлять діагноз «інвазивний рак молочної залози».

Від стадії раку грудей залежить тип лікування. Це може бути як консервативна терапія, так і хірургічне втручання, в тому числі повне видалення молочних залоз.

Лікування раку молочних залоз

Найчастіше після діагностики пацієнтка направляється в спеціалізовану онкологічну клініку, де їй буде призначено ефективне лікування. Вважається, що повноцінне одужання можливе тільки якщо лікування раку молочних залоз проводиться хірургічним шляхом, а потім – гормональними препаратами і променевою терапією.

Якщо діагностика була проведена на початковій стадії раку молочної залози, то лікарі проводять операцію з видалення новоутворення зі збереженням грудей. Таке лікування можливе лише коли розмір злоякісної пухлини не перевищує 4 см у діаметрі, без метастазів у близько розташованих лімфатичних вузлах і віддалених органах/системах.

Після проведення оперативного видалення пухлина направляється в лабораторію для гістологічного дослідження – це допоможе уточнити стадію захворювання. Після того як хірург видаляє новоутворення, пацієнтка повинна пройти курс терапії, в рамках якої проводиться:

 1. Хіміотерапія при раку молочних залоз. Прийом потужних і токсичних лікарських препаратів, які згубно діють на атипові клітини і допомагають позбавитися від дрібних поодиноких метастазів в лімфатичних вузлах. Подібний курс терапії негативно впливає на імунну систему пацієнтки, тому проводиться він тільки в умовах стаціонару з постійним контролем формули крові.
 2. Променева терапія при раку грудей. Вона може відбуватися двома способами. Перший – вплив іонів спрямовано безпосередньо на молочну залозу, другий – промені спрямовані на тканину в осередку знаходження злоякісної пухлини.

Крім цього, жінкам призначаються гормональні препарати, які найчастіше доводиться приймати тривалий час – від 10 місяців до 3 років. У випадку повного видалення грудей підтримувальна терапія призначається на все життя.

Прогнози щодо раку молочної залози

Як правило, прогноз після операції з видалення злоякісної пухлини в грудях сприятливий. Але якщо діагностика була проведена на 3 стадії захворювання, то в багатьох випадках навіть повне видалення молочних залоз не приносить одужання. Метастази вже поширилися по організму і хірургічне лікування тут тільки як «відстрочка вироку».

Багатьох цікавить, яка тривалість життя після раку грудей. На це запитання однозначної відповіді не дасть жоден лікар. За статистикою, після хірургічного лікування пацієнти живуть мінімум 5 років. Якщо ж діагноз був поставлений на ранній стадії прогресування злоякісної пухлини, то пацієнт може дожити до природної старості. Після проведення операції з видалення раку молочної залози пацієнтки перебувають під контролем лікаря. Вони зобов'язані регулярно відвідувати фахівця і проходити профілактичні огляди. Це допоможе своєчасно виявити рецидив захворювання та провести адекватне лікування.


« повернутися

Вхід для адміністратора