КНП "Бершадська окружна лікарня інтенсивного лікування"
Міністерство охорони
здоров'я України
 

20-26 квітня Європейський тиждень імунізації Попередити. Захистити, прищепити

Дата: 21.04.2020 09:27
Кількість переглядів: 323

Щороку в Європейському регіоні ВООЗ проходить Європейський тиждень імунізації (ЄТІ), спрямований на популяризацію ідеї про те, що імунізація має величезне значення для профілактики захворювань і захисту життя.

ЄТІ-2020 пройде з 20 по 26 квітня. Його мета:

- наочно продемонструвати важливість вакцинації для багатьох аспектів здоров’я і благополуччя людини протягом усього життя:

- підвищити охоплення вакцинацією шляхом інформування батьків та  опікунів, працівників охорони здоров’я, осіб, відповідальних за формування політики і прийняття рішень, а також ЗМІ про важливість імунізації.

На сьогодні імунопрофілактика визнана одним з найуспішніших і економічно ефективних заходів у сфері громадського здоров’я. Щороку завдяки заходам з  імунопрофілактики вдається врятувати  від 2 до 3 млн. дітей у всьому світі. Глобальне охоплення населення  профілактичними щепленнями дає змогу щороку запобігти настанню 1,5млн. летальних випадків від інфекційних хвороб.

Основними цілями імунопрофілактики є збереження здоров’я населення через зниження рівня захворюваності, смертності та інвалідності від інфекційних хвороб, формування колективного імунітету та зниження витрат системи охорони здоров’я на лікування інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом проведення імунопрофілактики.

В Україні за останні п’ять років склалася нестійка епідемічна ситуація щодо інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом проведення  імунопрофілактики.  Захворюваність на кір, краснуху, епідемічний паротит, кашлюк, дифтерію набуває  некерованого характеру,  про що свідчить чергування періодів підйому і спаду захворюваності,  зменшення міжепідемічного  періоду.

Внаслідок недостатнього рівня фінансування підтримки системи охорони здоров ’ я в  попередні роки, громадської недовіри до профілактичних щеплень, відсутності довгострокової стратегії імунопрофілактики та стратегічно багаторічного планування постачання імунобіологічних препаратів фіксуються критичні рівні охоплення населення обов’язковими профілактичними  щепленнями та нестабільний  рівень забезпечення медичними  імунобіологічними препаратами.

Суттєве зниження рівня охоплення населення профілактичними щепленнями в Україні  частково зумовлено активізацію антивакцинальної пропаганди, що знижувало рівень прихильності населення до імунопрофілактики.

Однією з причин є  низький рівень поінформованості медичної спільноти про  сучасні дані, засновані на доказах щодо ефективності та безпеки вакцин.

Зважаючи на  сучасний стан імунопрофілактики в Україні та  враховуючи проблеми, які потребують розв’язання була  розроблена та схвалена розпорядженням  Кабінетом Міністрів України від 27 листопада 2019 р. № 1402-р «Стратегія розвитку імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом проведення  імунопрофілактики, на період до 2022 року».

Реалізація Стратегії спрямована на досягнення таких результатів, як охоплення вакцинацією не менше ніж 95-90 відсотків населення.

Охоплення вакцинацією на рівні 95% населення країни дає можливість забезпечити повноцінний захист населення від спалахів та епідемій інфекційних хвороб, яким можна запобігти щепленнями, - це називається колективним імунітетом. У   разі зниження популяційного імунітету  рівень захворюваності на інфекції, проти яких здійснюють вакцинацію, зростає.

ВООЗ застерігає , що якщо рівень охоплення населення країни щепленнями падає на кілька % це створює сприятливі умови для поширення інфекційних хвороб, що  нижчий  колективний імунітет,  то вище шанс виникнення спалахів та епідемій.

До інфекцій, яким можна запобігти щепленнями, належать: кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт, кір, епідемічний  паротит, краснуха, гепатит В, гемофільна інфекція, пневмококова інфекція, менінгококова інфекція , ротавірусна інфекція,  вітряна віспа, гепатит А, папіломавірусна інфекція та інші.

Вакцини стимулюють власну імунну  систему організму до захисту людини від відповідної інфекції або хвороби.

Вакцинація в Україні проводиться у відповідності до  Календаря щеплень, який розроблено з урахуванням міжнародного досвіду , і на сьогодні, за умови його дотримання,  він є найоптимальнішим для забезпечення повноцінного імунітету.

Профілактичні щеплення населенню в Україні здійснюють до Наказу Міністерства охорони здоровя України від 11.08.2014 № 551 «Про удосконалення проведення  профілактичних щеплень в Україні». Цим наказом затверджено Календар профілактичних щеплень.

10 грудня 2019р. набрали чинності зміни до Календаря профілактичних щеплень та Переліку медичних протипоказань, затверджені Наказом МОЗ України від 11 жовтня 2019 р. № 2070.

Обов’язкові щеплення роблять з першого дня життя:

 • щеплення проти гепатиту В роблять у пологовому будинку в першу добу після народження;
 • щеплення проти туберкульозу роблять на 35 добу життя дитини;
 • у 2 місяці дитина отримує друге щеплення проти гепатиту В;
 • у 2 місяці роблять першу вакцинацію проти кашлюка, дифтерії, правця, поліомієліту, 

      гемофільної інфекції;

 • у 4 місяці роблять другу вакцинацію проти кашлюка, дифтерії, правця,  поліомієліту,

      гемофільної інфекції;

 • у 6 місяців роблять третю вакцинацію проти кашлюка, дифтерії, правця, поліомієліту, гепатиту В;
 • у 12 місяців роблять щеплення проти кору, паротиту, краснухи (1ша доза) та ревакцинацію проти  гемофільної інфекції;
 • у 18 місяців роблять першу  планову ревакцинацію проти кашлюка, дифтерії, правця, поліомієліту;
 • у 6 років роблять  щеплення проти кору, паротиту, краснухи (2га доза) та  ревакцинацію проти  дифтерії, правця,  поліомієліту;
 • у 14 років роблять ревакцинацію проти поліомієліту;
 • у 16 років роблять ревакцинацію  проти  дифтерії, правця;
 • надалі , з 26 років, кожні 10 років роблять ревакцинацію проти дифтерії, правця.

            Європейський тиждень імунізації (ЄТІ) сприяє популяризації основної ідеї про те,  що  імунізація кожної дитини має найважливіше значення для профілактики захворювань і захисту життя. Її девіз – «Попередити. Захистити. Прищепити.» - чудово доносить цю ідею.

 

 

Адміністрація КНП «Бершадська ОЛІЛ»


« повернутися

Вхід для адміністратора