РАННЄ ВИЯВЛЕННЯ ІНФАРКТУ МІОКАРДА – ШАНС НА ЖИТТЯ!
Говорячи про інфаркт міокарда вважається, що мова буде йти про хворобу людей другої половини життя, тобто «старшого віку»… Проте в наш час дане захворювання помітно «помолоділо».
Відомо, що найкращий спосіб запобігти розвитку будь-якої хвороби полягає в ліквідації її причин. Загалом усі фактори ризику поділяються на дві групи:
- фактори, на які людина вплинути не може;
- фактори, що піддаються впливу.
До першої групи чинників інфаркту міокарда належать:
- Стать (частіше інфаркт розвивається у чоловіків);
- Вік (частіше у старшому віці);
- Обтяжена спадковість – серцево-судинні захворювання часто носять сімейний характер.
Друга група факторів ризику це ті, на які кожен з нас може вплинути самостійно:
- Паління;
- Зловживання спиртними напоями;
- Підвищення артеріального тиску;
- Надмірна маса тіла;
- Часті стреси;
- Низька фізична активність, що веде до ожиріння.
Великої шкоди організму завдає паління, в тому числі й пасивне. Сьогодні весь світ вважає тютюнопаління непристойною, згубною для здоров’я звичкою та прирівнюють його до таких захворювань як наркоманія і алкоголізм.
Гіпертонічна хвороба є одним із найпоширеніших захворювань цивілізації та може бути причиною виникнення інфаркту міокарда. Нормальна вага тіла є важливим чинником, що зумовлює гарний загальний стан здоров’я але навіть незначна надмірна маса тіла збільшує ризик розвитку захворювань серця та цукрового діабету.
Інфаркт виникає через нестачу кровопостачання серця і як наслідок відбувається відмирання (некроз) певної ділянки серцевого м'яза. Небезпека інфаркту навіть не в тому, що це пов'язано з порушеннями в роботі серця і найімовірніше може призвести до летального результату, а в тому, що хвороба може протікати взагалі «безсимптомно!». До того ж, деякі симптоми інфаркту можуть проявлятися в інших частинах тіла, що не стосуються серця!
Вміння розпізнати перші ознаки інфаркту міокарда може стати в нагоді не тільки Вам, але й людям, що живуть поруч.
Кожна людина яка пережила інфаркт згадує про це як про найстрашніший період свого життя. Дійсно, симптоми дуже важкі та безпосередньо залежать від ступеня ураження серця. Перебіг інфаркту практично завжди супроводжується почуттям страху смерті, що пояснюється досить просто – найсильніший біль в ділянці грудей практично паралізує людину, вона не здатна оцінювати адекватно свій стан і все, що відбувається навколо та позбавлена можливості рухатися.
При інфаркті біль не зникає після припинення фізичних навантажень, а навпаки, може поширюватися по всьому тілу, віддаючи в руку, шию, щелепу, ноги. Такий біль може з'явитися зовсім несподівано та бути досить тривалим! Разом з тим, серцеві препарати зовсім не покращують стан хворого!
Що потрібно знати у разі появи вказаних вище проявів?
- НЕГАЙНО викликати швидку допомогу!
- Припинити будь-які фізичні навантаження.
- Краще сісти, ніж лягти.
- Прийняти таблетку нітрогліцерину під язик.
- Розжувати таблетку аспірину (325 мг).
- Негайно доправити пацієнта до спеціалізованої лікарні. Це може сприяти практично повному відновленню ураженої ділянки серцевого м’язу.
Прогноз при інфаркті міокарда сприятливий за умови правильного лікування, активного диспансерного спостереження, виконання пацієнтом всіх рекомендацій лікуючого лікаря, а саме:
- Корегування режиму праці та відпочинку;
- Дотримання дієти з обмеженим вживання жирних продуктів, вуглеводів;
- Психологічна реабілітація (обмеження емоційних навантажень);
- Нормалізація артеріального тиску та корекція гіперліпідемії (підвищеного холестерину).
Якщо Ви помітили у себе вищезазначені симптоми, негайно звертайтесь до лікаря! Дорога кожна хвилина!
На сьогоднішній день існують ліки, які є «золотим» стандартом у лікуванні гострого інфаркту міокарда - це тромболітики, які, при вчасному (не пізніше 6-12 годин після початку болів) застосуванні, розчиняють тромб і не дають відмирати серцевому м'язу. Тому так важливо вчасно діагностувати інфаркт міокарда і надати відповідну допомогу.
Запам'ятайте - вчасне і правильне лікування інфаркту міокарда - запорука вашого довголіття та високої якості життя!
Заступник головного лікаря
по медичній частині
Шелест О.Б.