КНП "Бершадська окружна лікарня інтенсивного лікування"
Міністерство охорони
здоров'я України
 

Про регіональну інформаційну кампанію щодо профілактики, раннього виявлення, лікування та супроводу туберкульозу у Вінницькій області у 2025 році

Дата: 27.03.2025 15:18
Кількість переглядів: 9

Фото без опису
Туберкульоз продовжує бути викликом в Україні, яка навіть в умовах тривалої повномасштабної війни й надалі рятує життя громадян від хвороби, що є повністю виліковною. У 2024 році в Україні захворіло туберкульозом 18,1 тисяч людей. В цілому туберкульоз залишається актуальною проблемою, і потребує широкої уваги громадськості. Медична спільнота та установи громадського здоров’я, володіючи знаннями про стан епідситуації, особливості поширення, лікування та профілактику туберкульозу, є рушіями освітнього процесу щодо цієї патології.

За підсумками 2024 року Вінницька область займає 12 рейтингове місце за розподілом територій у напрямку зниження показника захворюваності до найнижчого. Впродовж трьох років, починаючи з 2022-го, цей показник перевершує середній по державі. У 2024 році в нашій області захворіли 717 людей (проти 797-ти у 2023 році). Серед захворілих 61% складають мешканці села. Чотири п’ятих серед захворілих становлять чоловіки, п’ята частина - жінки. Збільшилась кількість захворювань у віковій групі 0-17 років. Захворіли 26 дітей та підлітків, тоді як у 2023 році - 16. Контакт з захворілими батьками став причиною захворювання у половини дітей та підлітків, у яких були виявили запальні туберкульозні зміни. 

Основні повідомлення, які необхідно донести до жителів кожної громади, міста чи села:

1. Виявлення та діагностика туберкульозу безкоштовні.

Самостійно оцінити потребу обстеження на туберкульоз можна, набравши в пошуковихсистемах «Скринінгова анкета на ТБ» (є на сайті ЦГЗ МОЗ у розділі «Контроль захворювань» — > «Туберкульоз» —» «Онлайн-тест на ризик туберкульозу»).

Щоб пройти безкоштовну діагностику, необхідно звернутись до свого сімейного лікаря. Спочатку лікар запропонує пройти скринінгове анкетування, а потім, за потреби, лікар скерує на рентгенологічне обстеження органів грудної клітини. Обов’язково перевірку за допомогою рентген-обстеження мають пройти контактуючі із захворілою людиною. Слабкий імунітет, хронічні захворювання чи незадовільні житлові умови, все це може підвищити ризик інфікування. Якщо у людини є будь-яка причина, що сприяє розвитку хвороби, але за результатами скринінгового анкетування відсутні симптоми, схожі на туберкульоз, обмежуються рентген-дослідженням. Якщо після рентген-обстеження виявлені зміни в легенях, сімейний лікар призначить інші методи дообстеження, та скерує до лікаря-фтизіатра.

2. Спеціалізована фтизіатрична допомога безкоштовна.

Лікар-фтизіатр консультує за наявності електронного направлення, Але якщо людина не має декларації з будь-яких причин, у такому разі до Вінницького обласного клінічного фтизіопульмонологічного центру можна звернутись без направлення. Якщо діагноз туберкульозу підтверджується, буде призначене лікування. Людина, що захворіла, має обговорити з лікарем-фтизіатром, як буде відбуватись лікування: як укласти декларацію, як отримати ліки, хто курує лікування, до кого звертатись у разі будь-яких запитань тощо. Під час лікування необхідно відвідувати лікаря-фтизіатра щомісячно для лабораторного контролю за успіхом лікування, або в інші терміни за його ж рекомендацією.

3. Туберкульоз виліковний.

В Україні, незважаючи на війну, люди, що захворіли, мають можливість отримувати безкоштовні протитуберкульозні препарати, включно з сучасними, які входять до складу новітніх схем лікування.Тривалість лікування поступово скорочується. Так, частина людей з необтяженим перебігом хвороби отримує чотиримісячний курс лікування замість шестимісячного. За важкого перебігу із стійкістю для основних протитуберкульозних ліків призначаються так звані короткі схеми лікування, тривалість яких від 6 до 12 місяців, тоді як раніше практично усім захворілим на важкі форми туберкульозу призначався 18-місячний курс ліків (а більше 10 років тому тривалість лікування могла сягати навіть 2-3 років). Лікування, як правило, проводиться амбулаторно. Стаціонар потрібен лише у разі важкого стан захворілої людини, або за наявності супутньої важкої патології, яка потребує щоденного нагляду лікаря впродовж перших тижнів лікування, після чого можна продовжити терапію вдома, у співпраці з сімейним лікарем.

4. Ризики зараження.

Найбільший ризик зараження мають люди, що контактують із захворілою людиною, яка страждає від туберкульозу з бактеріовиділенням. Якщо розпочате. лікування, після 1-2 тижнів вживання протитуберкульозних ліків захворіла людина вже не є джерелом інфікування для оточуючих. За цей період мікобактерії туберкульозу під впливом ліків стають нежиттєздатними, і не становлять небезпеки. 90 відсотків мікобактерій гинуть впродовж 1-2 тижнів після початку лікування. Але лікування має продовжуватись, адже певна частка збудника може залишатись активною. При перерві терапії,недоліковуванні, недисциплінованому прийомі ліків туберкульоз знову підіймає голову. Тоді ризик захворювання для контактуючих знову зростає.

5. Профілактика безкоштовна.

Серед інфікованих мікобактерією людей від 1% до 5% захворіє впродовж життя, а якщо є фактор ризику, ймовірність захворіти зростає. Для людей, які інфіковані мікобактерією туберкульозу, і мають підвищений ризик захворювання, є можливість отримати короткотерміновий курс безкоштовної превентивної (профілактичної) терапії протитуберкульозними ліками. Курс профілактичної терапії допоможе підібрати сімейний лікар або лікар-фтизіатр.
У яких випадках?
Якщо був контакт із захворілою на туберкульоз людиною, або ж є стани та захворювання, що призводять до суттєвого зниження імунітету, людина приймає ліки-імуносупресанти. До речі, тривалість профлікування також зменшилась: була півроку, а зараз переважно - від одного до трьох місяців. Профілактичне лікування знижує ризик захворювання на туберкульоз. В Україні понад 80% контактних осіб з людьми, що захворіли на туберкульоз, отримують профілактичне лікування.

6. Туберкулінодіагностика (пр. Манту)

не є обов’язковою для кожної дитини, як було ще 10 років тому. Пр. Манту проводиться для того, щоб визначити наявність туберкульозного інфікування (латентна тубінфекція). Можна застосовувати у різному віці, а не тільки дітям та підліткам. Використовується для обстеження груп ризику, першочергово для контактних осіб, але також для тих, хто має імуносупресивні стани та/або приймає ліки з імуносупресивним ефектом. Позитивний результат після пр. Манту - підстава звернутись до сімейного лікаря або фтизіатра, щоб визначитись з потребою профілактичного лікування.

7. Вакцинація БЦЖ доступна і безкоштовна.

В Україні є достатньо вакцини БЦЖ. Вакцинують новонароджених діток на 3-5 день від народження. Усі пологові стаціонари забезпечені вакциною БЦЖ. Вакцинація БЦЖ не означає, що дитина ніколи не захворіє. Але в рази знижуються ризики померти від вкрай важких форм туберкульозу, як от тубменінгіт, тубменінгоенцефаліт, або дисемінований туберкульоз.


« повернутися

Вхід для адміністратора